« Tillbaka

Innovationsveckan 2026
  • 7 oktober, 2026 9:00–9:40

Så går Göteborgs Stad från AI-entusiasm till användbara lösningar

Intresset för AI är stort, men hur tar man vara på engagemanget och omsätter det i konkret nytta? Under webbinariet får du praktiska tips och en inblick i vilka lärdomar Göteborgs Stad har gjort längs vägen. Du får också ta del av konkreta exempel på digitala assistenter som redan har utvecklats.

Så går Göteborgs Stad från AI-entusiasm till användbara lösningar

Göteborgs Stad delar med sig av sina erfarenheter av AI-speed, en egenutvecklad process där flera team samtidigt utvecklar digitala assistenter i SveaGPT. Hittills har ett 40-tal assistenter tagits fram och fler är på väg.

Under webbinariet får du en inblick i hur AI-speed fungerar i praktiken, hur processen är upplagd och vilka lärdomar Göteborgs Stad har gjort längs vägen. Du får också ta del av konkreta exempel på digitala assistenter som redan har utvecklats.

Deltagare: Julia Olander, Harzhin Kareem och Gunilla Gudmunds, Göteborgs Stad.

Datum:
7 oktober 2026
Tid:
9:00 – 9:40
Hur kan man delta?
Digitalt
Typ
  • Seminarium/föreläsning
Tema
  • Verksamhetsövergripande
Arrangör
Göteborgs Stad
Kontaktperson
Gunilla Gudmunds
E-post
gunilla.gudmunds@dm.goteborg.se