
- Den här aktiviteten har ägt rum.
Platsaktivering Flemingsberg – Samverkan mellan studenter, akademi och kommun
Hur kan unga vara med och forma framtidens Flemingsberg? Studenter på kursen Design, innovation och kreativitet inom utbildningsprogrammet IT, medier och design presenterar innovativa idéer och koncept för platsaktivering och delaktighet. Välkomna att inspireras av kreativa lösningar för en mer hållbar och inkluderande stadsutveckling!
Flemingsberg står inför en omfattande omställning – med satsningar på bostäder, infrastruktur, utbildning och kultur formas området till en regional kärna i Stockholmsregionen. Under höstterminen har studenter på kursen Design, innovation och kreativitet inom utbildningsprogrammet IT, medier och design arbetat med hur platsaktivering kan användas för att stärka ungas delaktighet och inflytande i denna utveckling.
Vid presentationerna får du ta del av innovativa koncept, designlösningar och kreativa idéer som kopplar samman ungdomars perspektiv med Flemingsbergs framtid.
Kom och låt dig inspireras av studenternas presentationer kring nya sätt att tänka kring platsaktivering, stadsutveckling, deltagande och hållbarhet på Södertörns högskola under Innovationsveckan!