Upplev Videum Science Parks labbmiljöer! Du får en presentation av Videum Science Park om våra labbmiljöer och hur man kan använda dem för innovation samt sedan en rundvandring med lite prova på VR. Presentationen kan vi hålla både online och på plats, rundvandringen går naturligt visst bara att köra på plats.
Videum Science Park visar de öppna labbmiljöerna och ger alla nyfikna en möjlighet att testa virtual reality och upptäcka 3D-skrivarnas potential. Labbmiljöerna är Videum VR – ett unikt labb för virtual reality med ett 360-graders golv som ger rörelsefrihet i den virtuella världen och Videum Innovation Lab – en miljö som främjar innovation och samverkan. Välkommen att uppleva miljöerna och höra om vilken nytta du och din verksamhet kan ha av att nyttja dem!
PROGRAM
11.00-11.15 Presentation av verksamheten inom Videum Science Park
11.15-12.00 Besök i Videum VR och Videum Innovation Lab
För den som inte vill göra ett fysiskt besök för tillfället går det bra att lyssna online på den första inledande presentationen om verksamheten inom Videum Science Park.
Information